Українське православ’я на шляху самовизначення, єдності та конституювання
25 жовтня 2016 року про українське православ’я, питання створення єдиної помісної Православної Церкви та інформаційну війну говорили історики, філософи і священики у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького.
Організаторами всеукраїнської наукової конференції «Українське православ’я на шляху самовизначення, єдності та конституювання» стали співробітники ННІ історії і філософії ЧНУ спільно з вищими навчальними закладами-партнерами — Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича й Київською православною богословською академією та осередком Наукового товариства ім. Т. Шевченка.
Вітаючи учасників від імені ректора ЧНУ ім. Б. Хмельницького, перший проректор Василь Мойсієнко зазначив:
— Україна знаходиться в орбіті складних геополітичних впливів, в умовах агресії, і повинна продемонструвати єдність і консолідацію.
На його думку, важливо те, що цьогоріч українська влада, церква та суспільство об’єдналися в прагненні створити єдину помісну Православну Церкву.
На пленарному та секційних засіданнях конференції вченими з Києва, Чернівців, Умані, Черкас та інших міст було порушено важливі питання історії становлення та сучасного становища українського православ’я.
Одним із них є створення єдиної помісної Української Православної Церкви, викликане розколотістю українського суспільства через внутрішню напругу та зовнішні впливи різних релігійних центрів.
Було розглянуто роль київського християнства у формуванні особливостей українського православ’я, питання розповсюдження віри Христової із Києва по всій Русі-Україні у давні та більш близькі до нас часи.
Сучасними напрямами дослідження українського православ’я в історичній та філософській науках поділилися науковці:
доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії Київського університету імені Бориса Гринченка Ірина Ломачинська – “Православне релігійне лідерство: історія становлення та виклики сьогодення”,
кандидат історичних наук, старший співробітник Інституту української археології та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України; доктор церковно-історичних наук, професор Київської православної богословської академії Української Православної Церкви Київського Патріархату Ірина Преловська – “Документальні джерела з історії Української Автокефальної Православної Церкви (1921-1930 рр.)”,
доктор філософських наук, професор кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін Уманського національного університету садівництва Павло Ямчук – “Духовно-інтелектуальний дискурс настанов, промов і повчань Святійшого Патріарха Філарета в контексті новітньої боротьби православного українства за національну ідентичність”,
кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та релігієзнавства Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, співробітник Центру ґендерних досліджень і комунікацій ННІ історії та філософії Оксана Пушонкова – “Етнорелігійний статус культу Богородиці в українській культурі”.
І науковці, і священики зійшлися на думці, що московська церква нині є інструментом в руках російського агресора. Тому обговорювалося питання про необхідність вибудовування власної інформаційної політики, аби достойно протистояти деструктивним впливам в умовах гібридної війни.
У рамках конференції професор Ірина Преловська презентувала власну монографію «Джерела з історії Української Автокефальної Православної Церкви (1921-1930 рр.) — Української Православної Церкви (1930-1939 рр.)».
Джерело: ЧНУ ім. Б. Хмельницького