Простір натхнення
Ігор Солодовніков — художник-живописець, фотохудожник, експерт-мистецтвознавець — автор грантового проєкту у галузі культури «Митець у творчому просторі», відкриття якого відбулося в Черкаському художньому музеї 12 жовтня. Відвідувачі побачили 45 фотопортретів, на яких — сучасні черкаські митці. Автор зазначив на відкритті проєкту: «Вони працюють від душі, працюють для людей, тому хотілося кожного представити окремо у своєму творчому просторі, передати цю атмосферу для міста, для історії».
Атмосферною є власне сама виставка, центральне місце у якій займає Погляд, а усі образи поєднує щось невловимо схоже: урочисте, просвітлене і натхненне.
Ми бачимо митців у своїх майстернях. Для художника — це не лише місце у просторі. Ігор Солодовніков у кожній роботі, наче відсовуючи тканину рутинної буденності, впускає туди щось незвідане. Як казав Курбе: «Світ приходить, щоб бути намальованим у моїй майстерні». Момент, у якій народжується твір — це диво; простір, де він народжується — сакральний.
Мабуть, тому зрозуміти і розкрити внутрішній світ Митця може лише Митець.
Ігор Солодовніков більшою мірою відчуває себе живописцем, ніж фотохудожником, зазначаючи, що у живописі значно більше можливостей для вираження внутрішнього світу. Але фотографія, як «певний відбиток часу, який проходить через камеру», допомагає реалізуватися в живописі. У картинах художника колір є одним з основних виражальних засобів. Яскраві, соковиті образи, наче містять дивовижний код, завдяки якому їх впізнають у контекстах різних виставок і проєктів. Автор у своїй творчості розкриває сутнісні риси українського національного стилю у резонансі з народними практиками писанкарства, ткацтва, вишивки, художнього розпису, відтворює у полотнах живе буття українських символів і архетипів. Стиль Ігоря Солодовнікова характеризує барвистість українського світосприймання, радість життя, естетика закоханості у світ. На думку художника, українськість — це природна річ, адже мистецтво розкриває свої найвеличніші ідеї у національному ключі: «це наша бутність, сила нашого народу, дуже глибока культура, якої ніде більше немає, і вона своєрідна і неповторна. Тому тут джерело натхнення дуже глибоке».
Проєкт «Митець у творчому просторі» ментально є продовженням роздумів про творчість і призначення художника. Усі фотографії, що ми бачимо — чорно-білі. Між іншим, значення слова «фотографія» у ретроспективі — це світлопис, світлини. Коли художник «пише» не фарбами — світлом. У певному сенсі світлини Ігоря Солодовнікова можна назвати живописними, у них кожна деталь розкриває образ, сприймання деяких з них нагадує сприймання картини: їх хочеться розглядати, насолоджуючись фактурністю і світлоносністю. Щоб відтворити це, Ігор Солодовніков звернувся до ретро-технологій (плівка, середній формат, друк на папері тощо). За словами автора, це надає знімку атмосферності, «зернистості». До того ж є особлива насолода у самому процесі ретро-зйомки.
На рівні генної пам’яті «поворот» до фотографії має спадкове коріння: дід Ігоря Солодовнікова — Іван Литвин — був художником. Мав жагу до відтворення неперервного плину життя та на початку 50-х років купив фотоапарат «Зоркий-2» (прототип німецької Leica ІІ). Протягом 30 років радянського періоду робив унікальні фотографії українського села — близько 6000 тисяч знімків. Більшість фото було збережено на плівках. Їх було знайдено на горищі вже після смерті діда. Нині ця галерея образів є унікальним архівом культурної пам’яті, який має художню та історичну цінність. Як пригадує Ігор Солодовніков, дід дорожив кожним кадром та вірив, що українське повернеться з забуття — «колись буде».
І цю наздвичайну цінність кадру можуть відчути відвідувачі проєкту «Митець у творчому просторі». Процес створення фотопортретів друзів-митців, зі слів Ігоря Солодовнікова, відбувався як дружнє спілкування, технічний момент не грав особливого значення: «невимушено, наче між справами, «клацнув» і пішов далі». Хотілося, щоб «не напружено: на грані портрета, і на грані стріта — уловити швидкоплинне», «передати стан художника у своїй творчій майстерні, своїй аурі, де митець наодинці з собою, своїми думками».
Автор описує досвід співтворчості як унікальний: «Це щось схоже на нове знайомство з митцем».
Завітайте на проєкт, відчуйте його атмосферу, залишайте свої відгуки-враження: про що розповідають портрети-погляди та як вибудовується простір натхнення.
Виставка діє до 12 листопада 2023 року.