Мистецтво на медалі Віктора Крючкова /артфілософія/

Фото з ювілейної виставки до 75-річчя Віктора Крючкова

Попри величезну популярність мистецтва на медалі (або медальєрного мистецтва) серед художників, колекціонерів або просто любителів цього скульптурного жанру в Україні, йому присвячено не настільки багато уваги, як воно того вартеМистецтво на медалі є територією плідного взаємообміну різних культур. Зазвичай наголошують на його історичній документальності, здатності репрезентувати державність, економічне і політичне життя країни, найбільш яскраві явища науки і культури. Через монети та медалі можна «зазирнути» у внутрішній світ того або іншого народу, розкрити особливості його світогляду. 

За своїми засобами виразності медаль ближче всього до рельєфу. Коли тримаємо у руках медаль або монету, домінують тактильні відчуття, але водночас це  презентативне мистецтво, медалі – присвячуються, стаючи частинкою урочистих церемоній у «місцях пам’яті». Для медальєрного мистецтва характерний високий рівень узагальнення та символізм, адже медаль «звучить» як гімн цінностям того або іншого народу, тільки візуальною мовою

У Віктора Крючкова, відомого черкаського скульптора та медальєра, протягом життя сформувалась власна філософія і символіка на основі глибокого знання історії та національної геральдики. У портретних медалях та плакетах Віктор Крючков відтворює галерею історичних героїв та діячів, а також відомих черкащан, наприклад, портрети Василя Симоненка, Данила Нарбута, Івана Бондаря, Івана Лавріненка, ліричні та алегоричні композиції. Окремою темою звучить Шевченкіана (плакети «Т.Г.Шевченко», «В неволі тяжко», «Я серцем лину на Вкраїну» тощо).

Творам Віктора Крючкова притаманна особлива напрацьована роками стильова взаємодія, тут дається взнаки його робота  реставратором іконопису та антикваріату, любов до живопису. Автору властиве тонке відчуття історичного часу та особлива форма пластичного мислення, адже попри певну інертність візуальної мови медальєрного мистецтва В. Крючков прагне наче «оживити» свої образи, привнести в них динаміку, відтворити внутрішній час (Медаль Т. Шевченко. Я Ішов до вас 200 літ… 2014).

Автор зазначає, що прагне «привнести в образ Тараса Шевченка ту експресію, яка була властива йому за життя, здолати статуарність». Так на одній з медалей з ювілейної виставки Віктора Крючкова, яку присвячено останнім відвідинам Кобзарем України (Мошни, 1859), Тарас Шевченко постав у брилі-німбі. Завдяки асоціативності цей образ виступає певною візуальною філософемою.

Естетичний акцент медальєр робить також на взаємодії фігури і фону: тло або контрастує з центральним образом, або зливається з ним у єдине ціле, або доповнює художній образ. Усі твори є своєрідними концептами, що потребувало від автора не лише знання історії, а й розуміння взаємодії історичних часів.

Віктор Крючков є автором пам’ятника (який знаходиться у Мельниках Чигиринського району, 2010) видатному авторові роману «Холодний Яр» (1934) Юрію Горлісу-Горському. Пронизливі рядки: «Холодний яр живий, він знає, хто свій, а хто ворог» відтворено як на пам’ятнику, так і на плакеті «Горліс Горський» (2014). Така символізація слово-образу, що варіюється у творах різних років є характерною для творчості Віктора Крючкова.

У Черкаському художньому музеї зберігаються 8 медальєрних творів Віктора Крючкова, які усі представлено в експозиції.

Віктор Крючков має багато планів: пошанувати у мистецтві на медалі відомого промисловця та мецената графа Бобринського, польського композитора, піаніста й педагога Кароля Шимановського, продовжити та розширити свою Шевченкіану. Нещодавно з’явились роботи присвячені Василю Страшевичу (Черкаський музичний фаховий коледж ім. С. Гулака-Артемовського) та Анатолію Фуженку (Черкаська Спілка художників). Робота триває.

Побажаємо Віктору Григоровичу здоров’я, натхнення, реалізації усіх творчих задумів!

Про автора:

Крючков Віктор Григорович − Заслужений художник України, член Гільдії українських медальєрів та Національної спілки художників України, скульптор, реставратор, активний учасник культурно-мистецьких проєктів Черкащини.

Народився 9 вересня 1947 року у місті Шпола Черкаської області. Закінчив відділення скульптури Харківського державного художнього училища. Педагоги з фаху: О. Фоменко, Г. Коробов, Ю. Киянський. Нині працює у Черкаському обласному краєзнавчому музеї художником-реставратором.

Брав участь у Першій виставці «Медальєрне мистецтво в Україні» у 1990 р. (м. Львів), у Всеукраїнських трієнале скульптури у 2000, 2005, 2008 рр. (м. Київ), у пленері «Тарасова гора-2000». Персональні виставки: Черкаси (1997, 2000, 2007), ШполаЧигирин (2009), Ювілейні: 2012, 2022 (музей «Кобзаря» Т.Г.Шевченка, Черкаси).

Окремі роботи зберігаються у Шевченківському національному заповіднику у Каневі, Літературно-меморіальному музеї І. Нечуя-Левицького у смт Стеблів Корсунь-Шевченківського. району. Медалі зберігаються у Ватикані та в українській амбасаді у Відні. У вересні 2022 року Віктор Крючков з нагоди Ювілею був нагороджений пам’ятною медаллю «За сумлінну працю».Віктор Кючков у проєкті Ігора Солодовнікова «Митець у творчому просторі». Жовтень, 2023 р.

Віктор Кючков у проєкті Ігора Солодовнікова «Митець у творчому просторі».

Жовтень, 2023 р.

Фото з ювілейної виставки до 75-річчя Віктора Крючкова

Фото з ювілейної виставки до 75-річчя Віктора Крючкова

Крючков В.Г. (р.н.1947)_Медаль О.Дашкевич_1997_гіпс,синтетична маса_D-140мм_СК-273

Медаль О.Дашкевич, 1997.

Крючков В.Г. (р.н.1947)_Медаль Т.Шевченко.Я Ішов до вас 200 літ..._2014_синтетична маса_D-78мм_СК-272

Медаль Т.Шевченко. Я Ішов до вас 200 літ…, 2014

Поділитись:

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code