«Презент» від Володимира Яковця

яковець
«Презент» від Володимира Яковця
/арт-філософія/

Персональні виставки черкаського художника Володимира Яковця, як і його міжнародні арт-проєкти «Антракти» і «Діалоги»  це завжди подія – яскрава, значуща, унікальна за змістом.

Не виняток і цьогорічна персональна виставка, яка має назву «Презент».

Презент від Володимира Яковця  це дар-подарунок музею картин з серії «Реставрація»  і водночас – їх презентація.

І ще один сенс: «present» з англійської – теперішній, присутній, що цілком відповідає переконанню автора: призначення художника – рефлексувати сучасність. Зазвичай у своїй творчості художник висвітлює сучасність крізь класику, як знайомий і водночас незнайомий світ.

Легко впізнавані класичні образи часто стають частиною повсякденності, втрачають свою особливу «ауру» у шерезі симулякрів теперішнього. Але для Володимира Яковця класика є ідеальною, довершеною і вічною. В його серіях образи-модулі у часі складають ритм, мелодію, яка містить код класики. Так, сприймання картин з його виставки «Ідеальний світ» (2021) супроводжувалося творами естонського композитора Арво Пярта, який поєднує у музиці мінімалізм, серійність неокласицизму і колаж, крізь які прозирає довершеність класичних форм. Складається враження, що  Володимир Яковець у своїх картинах перекладає  музику мовою ліній, фарб, образів.

Композиційна константа Володимира Яковця  використання однієї формули з різними мотивами. У творчості художника зіштовхуються повторення класичного канону з повторенням поп-арту, деякі роботи є відверто провокативними.

Як зазначає художник, задум серії «Реставрація» виник у подорожі анфіладами залів Лувру, де він відчув сутність класики у вимірі Відродження, яке збагатило палітру вже створених серій античних образів. 

Окремі модульні полотна художника завжди можуть стати фрагментами певної серії, проте в своїй основі кожне з них є самодостатнім.

На арт-медіаціях особливу увагу відвідувачів привернув образ Антонелло де Мессіни, італійського художника раннього Відродження, який привніс живописну техніку – процес творення олійними фарбами – в італійське середовище з Північної Європи.

Мессіна був першим художником XV століття, який зумів відкрити виразність посмішки. У його чоловічих портретах вона споріднена з архаїчною посмішкою грецької скульптури.

Дослідники серій Володимира Яковця зазначають, що його творчості властиве протиставлення класичного мистецтва масовій культурі. Дійсно, у розгорненні образів серій можна простежити, як змінюються симуляції медіа  від глітч-ефектів до симулякрів-персонажів. Проте палітра ідей художника стає ширшою: бачимо також мотиви арт-брюту, приміром, дитячі малюнки або архаїчні зображення – сліди давніх культур.

Вірогідно художник звертається тепер до природи зображень загалом, протиставляючи класику усій візуальній культурі в її розвитку.

На більшості з картин бачимо Людину, її звернений до нас з глибини століть вдумливий погляд, що пробуджує Память.

Творчість Володимира Яковця спонукає до роздумів про мистецтво ХХІ століття, яким воно має бути, і якою буде роль класики у майбутньому.

Про автора: Художник народився в Черкасах. Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва у 1980 р. З 1983 р. працює викладачем у Черкаській дитячій художній школі імені Данила Нарбута. З 1994 р. є арт-куратором молодіжних проєктів («Вікторія», «Еротика у мистецтві», «Фрагменти» тощо), масштабних міжнародних проєктів («Антракти», «Діалоги» тощо) та численних пленерів, зокрема «Софіївка-200». У 1999 р. за кращий проєкт отримав звання «Людина року».

Володимир Яковець – учасник виставок і арт-проєктів в Україні, Польщі, Бельгії, Норвегії, Швеції, Данії, Іспанії, Італії, Австрії, Німеччині, Канаді, США тощо. Твори художника зберігаються у колекціях Ватикану, Deutsche Bank, в Національному художньому музеї, Дирекції австрійського телебачення (м. Відень), у Посольстві Польщі в Україні (м. Київ), в Центрі сучасного мистецтва «Совіарт» (м. Київ), у Черкаському обласному художньому музеї тощо.

Володимир Яковець – Голова молодіжного обєднання спілки художників в Черкаській області.

1696363667188

Поділитись:

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code