Відкрита лекція “Ґендерний розпад”
Запрошуємо всіх, хто цікавиться ґендерною проблематикою, завітати на відкриту лекцію Тамари Злобіної “Ґендерний розпад”.
Дата і час проведення зустрічі – 27 вересня (вівторок), 14.30.
Місце зустрічі – Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, корпус №4, Остафія Дашкевича, 24, актова зала.
Тамара Злобіна закінчила Національний інститут стратегічних досліджень при Президенті України, кандидат філософських наук. Більше десяти років працює з темами розвитку громадянського суспільства та інноваційного світогляду, гендерної рівності, сучасного мистецтва. Учасниця міжнародних тренінгів та дослідницьких проектів. Останні дослідження на гендерну тематику опубліковано у книзі NewImaginaries:Youthful Reinvention of Ukraine‘s Cultural Paradigm (Нью-Йорк, 2015) та Ґендерні дослідження. Проект «Донбаські студії» (Київ, 2015).
Ґендерний розпад – це лекція про роль жінок у трансформаціях сучасної України і про вплив соціальних та політичних процесів останніх 2х років на наші уявлення про роль жінок.
Те, у чому ми живемо сьогодні – нуртуюче поле змін, які ми часто не помічаєм. Справжня зміна – це сукупність невеликих послідовних мутацій, а не одномоментний перелом. Інколи зміни починаються в такий спосіб, що неможливо спрогнозувати, куди вони приведуть, адже, уже діючи по іншому, ми часто усе ще описуєм свої дії старою мовою.
Саме ця різниця між поверхневою риторикою і справжнім наповненням цікавить мене як філософиню та активістку. Під час Майдану “чоловіки робили революцію, а жінки їм допомагали”, ЗМІ показували “чоловічі” барикади, “жіночі” кухні, та “спільні” весілля і богослужіння. Стереотипи заступили собою реальність, але не підмінили її. У реальності стався масовий вихід жінок з зони приватного у публічний простір. Жінки отримали новий досвід та спілкування, що продовжилось далі у розмаїтих волонтерських ініціативах, соціальній і політичній роботі. Ця ситуація змінює уявлення жінок самих про себе – але уявлення суспільства про жінок відстають від цих змін.
Те, у чому ми живемо сьогодні, можна назвати гендерною еклектикою. Пост-Майданна Україна як аварійна будівля, яку підірвали. І ось вона висить хмарою пилу, в якій кружляє усе що завгодно – сексистські стереотипи і політикині на чолі виборчого списку успішної партії, дискримінація та гей прайд, особисте посилення та системне насилля. На лекції ми спробуємо розглянути сучасне гендерне поле, картографувати його, визначити основні центри тяжіння. І, можливо, спрогнозувати, що ж буде далі. Не задаючи питання “якими нас прагнете?”, спитаємо “якими прагнемо себе та світ?”.